Duvar Kağıdı

Duvar Kağıdı Çeşitleri Nelerdir?

Duvar Kağıdı Çeşitleri Nelerdir?

Non-woven, kağıt tabanlı, tekstil taban, akustik ve doğal materyalden oluşan duvar kağıtları olmak üzere duvar kağıdı çeşitleri 5 başlıkta yer alır.

 1. Non-woven Duvar Kağıdı (Elyaf Tabanlı Duvar Kağıdı)

  Uzun lifli elyaf esaslı dokumasız kağıda benzer bir malzemedir. Dünya genelinde ve ülkemizde en çok üretilen duvar kağıdı türüdür. Elyaf yapısı sebebiyle nefes alması kolaydır. Elyaf tabanlı duvar kağıtlarının insan sağlığına olumsuz etki etmemektedir. Non-woven duvar kağıdı ülkemizde elyaf tabanlı duvar kağıdı olarak da bilinmektedir. Yüzeyinde vinil kaplanması sebebiyle rahatlıkla silinebilir. Elyaf tabanlı duvar kağıtlarının üretiminin son aşamasında vinil(pvc) ile kaplanarak ve daha dayanıklı hale gelir.

 2. Kağıt Tabanlı Duvar Kağıdı

  Alt katmanı kağıttır. Nitekim üretim aşamasında fabrikaların üretim türüne göre yüzeyi vinil kaplanıp kaplanmayacağı değişmektedir. Kağıt tabanlı duvar kağıtlarının uygulması non-woven (elyaf tabanlı) duvar kağıtlarına göre daha zordur. Nitekim bazı kağıt tabanlı duvar kağıtlarının yüzeyinde vinil kaplanmamaktadır. Bu nedenle çok fazla silinmemesi gerekmektedir.

 3. Tekstil Tabanlı Duvar Kağıdı

  Duvar kağıtlarının içeriği keten, pamuk, polyester, akrilik ve benzeri iplerden oluşur. Tekstil tabanlı duvar kağıtları genel olarak 135 cm – 145 cm enindedir. Darbelere karşı daha dayanıklı olması nedeniyle genel olarak ofis, iş yerleri, otel, okul vb. projelerde çok sık kullanılmaktadır. Sık dokunmuş yapısıyla rahatça temizlenebilmektedir.

 4. Akustik Duvar Kağıdı

  Ses yalıtımı ve sesin geniş alanda rahat iletilmesi akustik duvar kağıdı çeşitleri ile sağlanmaktadır. İstenmeyen gürültüleri izole etmek için kullanılır. Kişiye özel renk ve desen baskısı yapılabilmektedir. Akustik duvar kağıtları genelde otel, tiyatro, ofis, konferans salonları gibi alanlarda kullanılmakla beraber bazen evlerde de kullanılmaktadır. Akustik duvar kağıtları genellikle kalın olduğu için ek yerleri 1-2 mm belli olur. Gürültülü ortamlarda ve sesin aktarımının zorlaştığı alanlarda çok sık tercih edilmektedir.

 5. Doğal Duvar Kağıdı

  Doğal materyalden oluşan duvar kağıtları hasır, mantar, mika, bambu, taş ve porselen gibi doğal malzemelerin özel olarak birleştirilerek üretilmesi ile ortaya çıkar. Uygulaması ve temizliği normal duvar kağıtlarına göre daha zordur. Dolayısıyla çok fazla silinmemesi gerekir. Doğal materyaller ile üretilen duvar kağıdı modellerinin benzersiz bir görüntüsü ve ilgi çekici doku hissiyatı vardır.