Perde

Perde ölçüsü nasıl alınır ? Perde ölçüsü alırken nelere dikkat etmeliyiz ?

Tül Perde Ölçüsü Nasıl Alınır ?

– Perde ölçüsü nasıl alınır, Perdenin yükseklik ölçüsü alınırken; kornişten (perdenin takılacağı yerden) zemine, metre kullanarak ölçüm yapabilirsiniz. Çıkan yükseklik 3-5 cm kısa sipariş verilmelidir. Perdenin yere değmemesine dikkat edilmelidir. Sadece özel olarak tasarlanmış tül perde modellerinde perdenizin yere değmesi önerilir. Ayrıca Eğer tül perdenin yarım pencere veya petek üzerine de asılmasını istiyorsanız, zemin olarak bu alanlar göz önünde bulundurulmalıdır.

– Tül perdenin genişlik ölçüsü alınırken; öncelikle sadece pencerenizi mi yoksa duvarınızıda mı kapatmasını istediğinize karar vermeniz gerekir. Sonrasında yapılacak alanın genişlik ölçüsü metre yardımıyla alınır, çıkan ölçüye her bir kanat için 30 cm eklenmelidir.

Örnek verecek olursak 300 cm lik bir cam için 2 kanat tül perde yapacaksınız. Tül perde genişlik ölçünüz 180 + 180 şeklinde olmalıdır. Pile detayları için yazımızın en alt kısmında yer almaktadır.

Pano Perde – Fon Perde Ölçüsü Nasıl Alınır?

Fon perdeleri farklı alanlarda kullanabilirsiniz. En çok tercih edilen fon perdeler 70-90 cm arasındadır. Genelde pileli olarak tercih edilir. Seyrek pileli görünüm için genişliğinizin 2 katı, sık pileli görünüm için genişliğinizin 3 katı sipariş verebilirsiniz.

Pano perde modelleri genellikle dekor amaçlıdır. Uygulanacak mekanda farklı bir tarz oluşturmak için genellikle çok fazla tercih edilir. Pano perdeler fon perdelerin aksine genelde bütün pencereyi kapatmak için daha çok kullanılır.

– Fon ve pano perdelerin genişlik ölçüsü alınırken; öncelikle sadece pencerenizi mi yoksa duvarınızıda mı kapatmasını istediğinize karar vermeniz gerekir. Sonrasında yapılacak alanın genişlik ölçüsü metre yardımıyla alınır, çıkan ölçüye her bir kanat için 30 cm eklenmelidir.

– Fon ve pano perdelerin yükseklik ölçüsü alınırken; kornişten (perdenin takılacağı yerden) zemine, metre kullanarak ölçüm yapabilirsiniz. Perdenizin yere değmesini istemiyorsanız 3-5 cm kısa sipariş verilmelidir. Fakat yere yığılma şeklinde özel bir duruş sergilemek istiyorsanız çıkan ölçüye 15 cm ilave edebilirsiniz.

Fon perde ve Pano modellerini incelemek için tıklayınız.

Rustik borusunda perde kullanımında ölçü nasıl alınır?

Perde asacağınız yerde rustik borusu uygulanacak ise tavandan aşağıya 10 cm’den sonra ölçü almanızı öneriyoruz. Ancak isteğe bağlı olarak bu ölçümü siz de belirleyebilirsiniz.

– Perdenin genişlik ölçüsü alınırken; öncelikle sadece pencerenizi mi yoksa duvarınızıda mı kapatmasını istediğinize karar vermeniz gerekmektedir. Sonrasında kullanım alanının genişlik ölçüsü metre yardımıyla alınır, çıkan ölçüye her bir kanat için 30 cm eklenmelidir.

– Rustik olacak yere yükseklik ölçüsü alırken; çakışık kapsüller kullanılacaksa zeminden rustik borusu üstüne 3 cm eklenmelidir. Dikişli kapsüller kullanılacaksa zeminden rustik borusuna kadar ölçü alınıp 3 cm eksik hesaplanmalıdır.

Bunlara ilaveten stor perde, zebra perde, jaluzi perde, dikey perde, motorlu perde, kruvaze perde, plise perde, katlamalı perde gibi farklı perde seçenekleri de bulunmaktadır. Hepsinin hesaplaması farklı şekilde yapılmaktadır.

Perdede pile nedir?

Pile, perdenin üst kısmında kumaşın toplanarak dikilmesiyle oluşturulan bir dekoratif özelliktir. Pileli perdeler genellikle daha lüks ve gösterişli bir görünüm sunar. Bu nedenle çok fazla tercih edilmektedir.

Pile çeşitleri nelerdir? Hangi perdelerde pile olmalıdır?

-Pilesiz perde
Pilesiz perdeler; sipariş verilirken yapılacak alanın genişlik ölçüsü ve 30 cm pay vermek yeterlidir. Genelde güneşlikler, pano perdeler, baskılı perdeler pilesiz olarak tercih edilmektedir.

-1/1.50 Az Pile
Bu perde modelleri sipariş verilirken, genişlik ölçüsüne 30 cm eklenerek x 1,50 şeklinde sipariş verilmelidir. Ayrıca perde parçalara bölünecekse, her parça için 30 cm fazlalık verilmelidir. Genelde yoğun desenlerde ve pano perdelerde tercih edilmektedir. 1 metre genişliğindeki siparişiniz için 1,50 metre kumaş kullanılmaktadır.

-1/2 Seyrek Pile
Bu perde modelleri sipariş verilirken, genişlik ölçüsüne 30 cm eklenerek x 2,00 şeklinde sipariş verilmelidir. Ayrıca perde parçalara bölünecekse, her parça için 30 cm fazlalık verilmelidir. Genelde fon perde, tül perde modellerinde tercih edilmektedir. 1 metre genişliğindeki siparişiniz için 2 metre kumaş kullanılmaktadır.

-1/2,50 Orta Pile
Bu perde modelleri sipariş verilirken, genişlik ölçüsüne 30 cm eklenerek x 2,50 şeklinde sipariş verilmelidir. Ayrıca perde parçalara bölünecekse, her parça için 30 cm fazlalık verilmelidir. Genelde fon perde, tül perde modellerinde tercih edilmektedir. 1 metre genişliğindeki siparişiniz için 2,50 metre kumaş kullanılmaktadır.

-1/3 Sık Pile
Bu perde modelleri sipariş verilirken, genişlik ölçüsüne 30 cm eklenerek x 3,00 şeklinde sipariş verilmelidir. Ayrıca perde parçalara bölünecekse, her parça için 30 cm fazlalık verilmelidir. Genellikle tül perde modellerinde tercih edilir. Tül perdeler için en çok tercih edilen seçenektedir. 1 metre genişliğindeki siparişiniz için 3 metre kumaş kullanılmaktadır.

Rustik Borusunda Pile
Eğer rustik bir boruya perde takacaksanız, kapsüllerin çakışık mı yoksa dikişli mi olacağı önemlidir. Çakışık kapsüller kullanılıyorsa, pileli perde önerilmez. Ancak, dikişli kapsüller kullanacaksanız ve kapsüllerin arasındaki mesafeyi doğru bir şekilde ayarlarsanız, pileli bir görünüm elde edebilirsiniz. Genellikle pano perdeler için pilesiz kullanılmaktadır.

Bunların yanı sıra, kanun pile, amerikan pile, boru pile gibi özel pile çeşitleri için özel dikim seçenekleri de mevcuttur.